شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پردازشگران صنعت برق خاور(سهامی خاص)
امروز تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
«مهار تورم و رشد تولید»
آخرین اخبـارها و رویدادها
خدمات ما
سوالات متداول

تعریف الگوی مصرف : سطحی از مصرف برق در یک دوره یک ماهه است که قریب سه چهارم مشترکین از این مقدار کمتر مصرف می‌کنند.
چگونگی تعیین الگوی مصرف : عواملی از قبیل مصرف برق (قریب 75% مشترکین کمتر از الگو مصرف نمایند.)، مصرف برق تجهیزات متداول برقی، عموماً 7 دهک اول جامعه زیر الگو قرار می‌گیرند.

الگوی مصرف برق ماه‌های غیرگرم در کل کشور 200 کیلو وات ساعت در ماه است اما در ماه‌های گرم براساس مناطق مختلف جغرافیایی از 300 تا 3000 کیلو وات ساعت متفاوت است.

الگوی مصرف برق برابر موارد ذیل است:
ماه‌های غیرگرم در کل کشور 200 کیلو وات ساعت در ماه
ماه‌های گرم و مناطق عادی کشور 300 کیلو وات ساعت در ماه
ماه‌های گرم و مناطق گرم 1 کشور 3000 کیلو وات ساعت در ماه
ماه‌های گرم و مناطق گرم 2 کشور 2000 کیلو وات ساعت در ماه
ماه‌های گرم و مناطق گرم 3 کشور 1000 کیلو وات ساعت در ماه
ماه‌های گرم و مناطق گرم 4 کشور 400 کیلو وات ساعت در ماه
الگوی فوق در ماه‌های گرم سال می‌تواند متفاوت باشد.

در صورت داشتن کنتور هوشمند می‌توان مصرف برق خود را در دوره‌های کوتاه مدت مدیریت نمود. امکان خوداظهاری کنتور نیز در این رابطه وجود دارد. در غیر اینصورت اگر مشترکین بیش از الگو مصرف می‌نمایند می‌توانید با بررسی یک دوره کوتاه کارکرد کنتور خود، مصرف تجهیزات برقی را ممیزی نمایند.
همچنین در ماه‌های غیرگرم سال اگر به صورت صحیح از تجهیزاتی مانند یخچال، فریزر، روشنایی استفاده گردد مطمئناً الگوی رعایت خواهد شد. در ماه های گرم سال مناطق غیر گرم نیز مصرف کولر گازی سبب افزایش مصرف و تخطی از الگو می شود.

تعرفه‌های جدید بگونه‌ای تنظیم شده که پرمصرف‌ها هزینه‌ بیشتری پرداخت خواهند کرد و به شرح ذیل است.
تا سقف الگوی مصرف، صد درصد هزینه برق مصرفی مطابق تعرفه های قبلی و بدون تغییر محاسبه می شود
مازاد بر الگو تا 1/5 برابر آن با نرخ 1/5 برابر قیمت تامین برق
مازاد 1/5 برابر تا 2 برابر الگو با نرخ 2/5 برابر قیمت تامین برق
مازاد بر 2 برابر الگو با نرخ 3/5 برابر قیمت تامین برق
قیمت تامین برق متوسط هزینه‌های تبدیل انرژی (نیروگاه)+ هزینه انتقال و توزیع و قیمت سوخت نیروگاهی طی 3 سال گذشته است. بنابراین قیمت فوق از قیمت تمام شده کنونی بسیار کمتر است.

بهتر است تجهیزات برقی دارای برچسب و علامت استاندارد باشند. تجهیزاتی همچون، یخچال، فریزر، لامپ و... که مصرف برق آنها در شبانه روز زیاد است، در صورت داشتن برچسب انرژی با رده‌های A و بهتر از آن تاثیر زیادی بر مصرف برق دارد.

با خاموش کردن تجهیزات برقی در زمانی که به آنها نیاز نداریم، استفاده مناسب و به اندازه از تجهیزات برقی پرمصرف مانند ماشین‌لباسشویی، ظرفشویی، ماکروفر، اتو، سشوار و ... و استفاده از تجهیزات پرمصرف و پرکاربرد با رده انرژی مناسب.

پله مصرف برآورد میزان مصرف یکماه می‌باشد.کلیه مشترکین می‌توانند پله مصرف خود را از طریق اپلیکیشین" برق من" تعیین نمایند.
در برنامه کاربردی برق من، بر اساس داده مصرف قبل پله مصرف مناسب را پیشنهاد می‌نماید. در صورتیکه مشترک پله مصرفی را انتخاب نماید که کمتر از مصرف ماه‌های قبل باشد و به آن نیز پایبند باشد، 5% تخفیف دریافت خواهد کرد.

مزایای تعیین پله مصرف عبارتند از:
مشترک از مبلغ قبض برق خود بیش آگهی یافته و تاثیر افزایش مصرف بر قیمت برق را می‌تواند مشاهده و به صورت هوشمندانه مصرف نماید.
در صورت کاهش مصرف و پایبند بودن به پله مصرف مناسب از تخفیف بهره‌مند می‌شود.

با وارد شدن به وب‌سایت برق من و استعلام شناسه قبض و انتخاب گزینه ثبت شماره همراه نسبت به ثبت شماره همراه خود اقدام کنید، یا به وب‌سایت شرکت‌های توزیع مراجعه کرده و اعلام کنید که شماره همراه‌تان به اشتباه برای این شناسه قبض ثبت شده است.

وارد سامانه برق من شوید و قسمت استعلام بدون شناسه قبض را انتخاب کنید و فرم را تکمیل کنید.

خود اظهاری ارقام کنتور اختیاری می‌باشد و در صورت عدم اظهار رقم کنتور ماموران اداره برق مربوطه مراجعه خواهند نمود و اقدام به قرائت می‌نمایند.

برخی از بانک‌ها بصورت آنی پرداختی‌ها را به سامانه اعلام نمی‌نمایند ولی در صورتی که پرداخت شما موفق بوده باشد بعد از نهایتا 48 ساعت کاری پرداختی شما در بدهی اشتراک اعمال خواهد شد. چنانچه از طریق سامانه پرداخت صورت گیرد بلافاصله بدهی شما در سامانه کسر می‌گردد.

شماره های تماس :
14 - 44443011 - 021
همکاران ما